چرا بچه ها باید در محیط مدرسه باشند؟

به گزارش مجله شرقیا، تهران (پانا) - تعطیلی مدارس و در پی آن از دست رفتن تعاملات محیط مدرسه و حمایت شبکه های عاطفی روزمره، می تواند عوارض سوء بسیاری در بلند مدت بر روان دانش آموزان داشته باشد.

چرا بچه ها باید در محیط مدرسه باشند؟

مدرسه چیزی بیش از فرصت های آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد؛ در حقیقت در مدرسه سلامت اجتماعی، عاطفی و روانی دانش آموزان در مدارس ارتقا پیدا می نماید اما این روزها که همه گیری ویروس کرونا باعث تعطیلی مدارس شده است جامعه و نظام آموزشی با عوارض این تعطیلات طولانی روبه رو می گردد.

دانش آموزان آسیب پذیرتر بیشتر از دیگران تحت تاثیر مسائل این تعطیلی کرونایی قرار می گیرند. مدرسه برای بچه ها کم سن و سال امن ترین و با ثبات ترین بخش زندگی است؛ همچنین وابستگی هایی که بین بعضی از دانش آموزان با معلمان و هم کلاسی هایشان ایجاد می گردد، برای سلامت روان و زندگی بهتر آنان اهمیت به سزایی دارد. حال در صورت فقدان این حمایت های روانی، در درازمدت با پیامدهای منفی آن روبرو خواهیم بود که با ادامه تعطیلی مدارس این مشکل تشدید خواهد شد.

همچنین می دانیم که دلبستگی ها و تعلقات دوران مدرسه ارتباط مستقیمی با پیشرفت های تحصیلی آینده فرد دارد. بچه ها به فرصت هایی برای بازی کردن و تعامل با دوستان خود احتیاج دارند و این تجربه ها به رشد اجتماعی آن ها یاری می نماید. بچه ها اقشار محروم و آسیب پذیر به دلیل زندگی کردن در خانه های کوچک، فقر و کمبود فضای مناسب برای بازی کردن در خارج از خانه، از رهگذر این بحران صدمه بیشتری خواهند دید.

بچه ها باید در محیط مدرسه باشند؛ بی شک روبرو با عواقب تعطیلی مدارس در درازمدت بر کار روانشناسان آموزشی بسیار بیشنر خواهد بود. مدارس و اجتماع ما از این پس به روانشناسی و روانشناسان بیشتری برای برطرف و رجوع آثار سوء تعطیلی مدارس احتیاج پیدا خواهد نمود. بسیاری از بچه ها به حمایت های عاطفی روانشناسان آموزشی و معلمان احتیاج دارند. حمایت از همه بچه های که به نوعی بسته شدن مدارس صدمه دیده اند چالشی است که به منابع و برنامه ریزی های قابل توجهی احتیاجمند است.

مدرسه فقط کارکرد آموزشی ندارد بلکه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی نیز دارد

برهمین اساس محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در تمام دوران همه گیری کرونا بر آموزش حضوری تاکید داشته و دارد چراکه با آموزش حضوری، دانش آموز ارتباط گیری با همسالان خود را می آموزد، با مدرسه رفتن تعاملات فکری بچه ها شکل می گیرد و این موضوع بر شخصیت او تاثیرگذار است.

حاجی میرزایی اظهار نموده است اولویت اصلی ما حضور در مدرسه است چرا که هیچ چیزی جای آموزش حضوری را نمی گیرد، اما اجباری هم برای حضور دانش آموزان در مدرسه نداریم زیرا دانش آموزان می توانند از امکانات دیگری که اعلام نموده ایم برای آموزش و یادگیری استفاده نمایند.

وی خاطرنشان نموده است: مطالعات بین المللی حاکی از این موضوع است که اگر زیرساخت های فنی، نرم افزاری و سخت افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل بوده، دانش آموزان به ابزارهای لازم مجهز باشند، معلمان توانایی کامل برای آموزش در فضای مجازی داشته و توانایی لازم برای فراگیری آموزش ها را از جهت مجازی داشته باشند و خانواده ها نیز انگیزه و توانایی برای یاری به تحصیل فرزندانشان را داشته باشند، آموزش با 50 درصد کیفیت قابل دستیابی است اما استان هایی داریم که به این ابزارها دسترسی ندارند، بر این اساس مسائل اقتضا می نماید که به آموزش حضوری فکر کنیم.

حاجی میرزایی اضافه نموده است: در بسیاری از کشورهای دنیا مدارس نخستین مکانی بود که تعطیل شد، اما با توسعه آگاهی ها و ارزیابی ها، به تدریج درصدد بازگشایی مدارس خود هستند؛ امروز این سیاست در کشورهای زیادی حتی با میزان ابتلا و فوت بیش از کشورمان جریان دارد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش مطالعات نشان می دهد تاثیر معین نماینده ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد، اما در عین حال مطالعات حاکی از این موضوع است که دور بودن دانش آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبه رو است، زیرا مدرسه فقط کارکرد آموزشی ندارد بلکه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی نیز دارد.

با توجه به اعلام وزارت بهداشت و پیگیری وزارت آموزش و پرورش، مدارس از اول بهمن ماه به صورت اختیاری بازگشایی شده است تا شاید بتوان علاوه بر تمام آموزش های مجازی و غیرحضوری که تا به امروز به وسیله مدرسه تلویزیونی و شبکه دانش آموزی شاد ارائه می گردد، به ارتقای شخصیت دانش آموز با تعاملی که بین معلم و او اتفاق می افتد یاری کرد چرا که این موضوع می تواند بر جلوگیری از بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز موثر باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1465

به "چرا بچه ها باید در محیط مدرسه باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بچه ها باید در محیط مدرسه باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید